CZ|EN|PL|DE
 

OpočnoTiskové zprávy

Kostel, ve kterém faráře nenajdete

Email Tisk PDF
Určitě jste během svých procházek a výletů občas narazili na nějaký ten kostel či kostelík, který nebyl zrovna v nejlepším stavu. Mnoho sakrálních budov nepřežilo minulý režim v nejlepším stavu a některé vůbec. I přesto se mnoho těchto budov podařilo zrekonstruovat a zachránit pro další generace. A to ani nemusí sloužit svému původnímu účelu. Opočenský kostel sv. Marie je známý spíše jako mariánský kostelík a po rozsáhlé rekonstrukci v 90. letech se z něj stalo místo bohulibě přispívající k obrodě Opočna třeba i jako koncertní sál.

Většinu koncertů tady pořádá Opočenská beseda a místní ZUŠ. Vynikající akustika a zároveň prostor, který se liší od velkých koncertních sálů, působí vřeleji a osobněji. V kostelíku se představili mnozí významní hudebníci a všichni se shodují, že kostelík nám mohou mnohá města závidět. Stejně překvapen byl i pan Martin Chadima, který zde měl přednášku o mistru Janu Husovi – dle jeho slov to je jeden z nejpůsobivějších prostorů, kde kdy přednášel.

To ale zdaleka není vše. Kostelík, ač odsvěcený, slouží i jako krásná obřadní síň. „Ročně je v kostelíku kolem 90 svateb, nejvíc od června do září, kdy oddáváme až dvacetkrát za měsíc. A nejsou to jen zájemci z nejbližšího okolí, už jsme tu měli dvojici z Maroka či z Brazílie,“ bilancují opočenské svatby paní Kohoutková a Stejskalová z matriky.

Čím je kostelík lákavý? „Mariánský kostelík jsme si vybrali na základě doporučení známých a opravdu se všechna chvála potvrdila. Kostelík je na klidném místě a jeho interiér nás uchvátil. Je krásný sám o sobě, pro svatbu byl slavnostně, ale decentně vyzdobený, navíc jsou zde funkční varhany. Další výhodou byla výborná spolupráce s matrikářkami, u nichž jsme se setkali se vstřícností a ochotou, nebyl problém se do kostelíka kdykoliv podívat a vyzkoušet domluvenou hudbu. Celý obřad proběhl bez problémů a příjemně, ještě jednou mnohokrát děkujeme a určitě budeme každému doporučovat. Byl to pro nás velký zážitek,“ vzpomíná na svůj svatební den Šárka Krejčovská z Hradce Králové.

Od svatby je to už jen krůček k další události spojené s Mariánským kostelíkem, a tím je vítání občánků. Jak takové vítání v Mariánském kostelíku vypadá? „Podzimní vítání se konalo 17. října. Paní starostka Šárka Škrabalová přivítala nejmenší občánky města Opočna – Tobiase Ivanoviče, Robina Haška, Sáru Rajtmajerovou, Terezu Vašíčkovou, Filipa Michla, Sofii Motyčkovou, Barboru Stejskalovou, Terezu Královou, Teu Tošovskou, Ondřeje Bašeho, Jana Kapounka, jejich rodiče a prarodiče. Dětičkám byly z rukou paní starostky předány dárečky, maminkám kytičky a nesměl chybět slavnostní zápis do kroniky města Opočna. Celá slavnost byla zakončena přípitkem,“ popisují průběh matrikářky, které se shodují, že jedním z důvodů, proč je vítání občánků důstojné a milé zároveň, je prostor Mariánského kostelíka.

Mariánský kostelík patří určitě k místům, kde je člověku dobře. Přejeme mu, aby se i v tomto roce dočkal stejných radostí, jakých si užíval v roce loňském – akcí kulturních, svateb a vítání našich nejmenších.

Fotografie z Opočna si můžete prohlédnout na novém webu. Díky veřejné licenci se dají volně šířit

Email Tisk PDF
Město Opočno má novou webovou fotogalerii. Najdete ji na adrese fotogalerie.opocno.cz. Je postavena na open source řešení a fotografie jsou publikovány pod veřejnou licencí.

 „Již delší dobu jsme řešili problém s chybějícím archivem fotografií města, který by byl přístupný veřejnosti. Protože v informačním centru shromažďujeme fotografie nejen z kulturních událostí, ale třeba i z investičních akcí a dalšího dění ve městě, byla volba prvotního zdroje celkem jasná,“ říká vedoucí opočenského informačního centra Dalibor Štěpán.

Jako řešení pro nový web zvolili v Opočně redakční systém WordPress, který je zdarma a umožňuje široké možnosti vlastních úprav. Jednotlivé galerie jsou navíc opatřeny štítky, takže je možné vyhledávat fotografie třeba podle místa konání, pořadatele apod.

Celý článek...

Opočno v proměnách

Email Tisk PDF
Nová kniha o historii Opočna je na světě. Autoři už teď slibují i pokračování.

První díl knihy Opočno v proměnách vznikal tři roky a zaměřuje se na hlavní opočenské náměstí, náměstí Kupkovo. Příběh každého domu je doplněn velkým množstvím obrazového materiálu dokumentujícího nejen proměnu místa, ale i firmy či významné osobnosti, které v něm působily.

Publikace, kterou vydalo město Opočno za finančního přispění Královéhradeckého kraje, je výjimečná velkým počtem lidí, kteří k jejímu vzniku přispěli. Je totiž sestavená z dokumentů, které během více než dvaceti let věnovali do archivu opočenské letopisecké komise obětaví dárci z Opočna a okolí.

Celý článek...

Advent a Vánoce v Opočně

Email Tisk PDF
Pokud chcete příjemně strávit dobu adventu, nabízíme vám chvíle, při nichž můžete zapomenout na předvánoční shon a naopak se už nyní naladit na sváteční NOTU. Nota zde platí doslova, protože Vánoce bez hudby si snad nikdo nedovede představit.


Středa 9. prosince
Česko zpívá koledy – od 18 hodin na Trčkově náměstí
Akci vyhlašuje Deník a její kouzlo je v tom, že úderem 18. hodiny se rozezní ve vybraných městech po celé republice stejné koledy. „Naše ZUŠ se účastnila poprvé loni a už tehdy jsme věděli, že do toho půjdeme i letos. Koledy zpívané pod širým nebem udělaly radost mnoha posluchačům, většina se přidala, těšíme se, že si společné zpívání zopakujeme,“ zve ředitelka školy Vilma Urešová. Další dobrá zpráva – paní učitelka Flígrová připravuje s dětmi krásný přídavek, a tak zazní např. Zářivá hvězda nebo Šťastné Vánoce.

Celý článek...

Mikuláš 2015 v Opočně

Email Tisk PDF
Tradiční mikulášská show pro děti a dospělé v Opočně se letos uskuteční 28. listopadu 2015. Návštěvníky čeká na Kupkově náměstí přibližně hodinové představení plné létajících čertů, čertovského reje v hořícím pekle a ani letos nezapomene přijít také Mikuláš s celým svým průvodem andělů.

Celý článek...

Divadelní podzim v Opočně uvádí

Email Tisk PDF
Jako každý rok bude podzim v Opočně opět patřit ochotnickým divadelním spolkům. V Kodymově národním domě se představí divadla nejen z nejbližšího okolí, ale přijedou také ochotníci z Chlumce nad Cidlinou.

Divadelní sezónu zahájí soubor z Dobrušky hrou IDIOTKA. Tuto francouzskou komedii ze soudního prostředí s nekonvenční zápletkou o 3 dějstvích si pamětníci možná pamatují díky Jiřině Bohdalové, která v šedesátých letech minulého století v této hře excelovala.

Celý článek...

Opočenští dobrovolní hasiči přivítají kolegy z polského Opoczna

Email Tisk PDF
Hasiči z Polska přijedou do Opočna už tento pátek, odjedou v neděli.

„Letos v květnu jsme navštívili polské Opoczno u příležitosti oslav 650 let jeho založení. Vezli jsme s sebou i pozdrav a pozvání polským hasičům od těch našich, opočenských. Byli velmi potěšeni a rozvoj spolupráce mezi oběma sbory uvítali. Nyní je přivítáme u nás v Opočně,“ řekla nám starostka Opočna Šárka Škrabalová.

Celý článek...

Opočno se zařadilo mezi města, kde se bezplatně připojíte k wi-fi

Email Tisk PDF
V průběhu měsíce srpna v Opočně zprovoznili bezplatnou wi-fi zónu. Finančně na ni přispěl Královéhradecký kraj v rámci dotačního programu Podpora činnosti turistických informačních center.

Bezplatné připojení je k dispozici v centru města, a to na Kupkově a Trčkově náměstí a jejich spojnici, Zámecké ulici.

Celý článek...

Přijeďte na Porcinkuli. Do Opočna!

Email Tisk PDF
Krásná hudba františkánů doprovázena slovem o jejich řádu a působení. Takto letos byla zahájena tradiční pouť v Opočně – Porcinkule. Její původ je spojován právě s tímto řeholním řádem, který na Opočně působil a dal tak vzniknout jedné z největších poutí v našem kraji.

Po vzpomínce na původ Porcinkule pokračoval celé tři dny bohatý kulturní program. Sobotní večer náš čekalo například vystoupení mladé temperamentní slovenské zpěvačky Kristíny, po kterém se rozzářila obloha, a naskytl se nám pohled na nádherný ohňostroj. Celý kulturní program pak vyvrcholil v neděli odpoledne na zaplněném Trčkově náměstí koncertem skupiny ABBA WORLD REVIVAL.

Celý článek...

Opofest 2015

Email Tisk PDF
Na Trčkově náměstí voní grilované pochoutky, točí se chlazené pivo a míchané nápoje a k tomu hraje živá hudba. Ti, co si každý rok v červenci nenechají ujít opočenský multižánrový festival, ví, že je řeč o Opofestu. Letos k nám zavítají interpreti nejen z našeho okolí, ale také z Prahy, a ujít byste si neměli nechat ani světovou premiéru jedné z kapel.

Festival proběhne v sobotu 18. července a představí se nám hned dvě skupiny z nedaleké Dobrušky. Zloději kol ve složení kytarista, basista a zpěvačka vám představí bio-folk. Nejen milovníky rockového stylu zase potěší skupina Čí je to vina? s bicími, kombo basou a elektrickou kytarou, akustickou kytarou, akordeonem, ukulele a mandolínou.

Celý článek...

Stránka 1 z 5

Úřední deska

Výběrové řízení na pracovníka turistického informačního centra
Vyvěšeno:
18.1.2019

Výběrové řízení na vedoucího odboru výstavby Městského úřadu Opočno
Vyvěšeno:
18.1.2019

Výroční zpráva za rok 2018 - poskytování informací podle zák. č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu...
Vyvěšeno:
17.1.2019

Městský úřad Dobruška, stanovení přechodné úpravy provozu při provádění lokálních výsprav na silnicí...
Vyvěšeno:
16.1.2019

Záměr č. 1/2019
Vyvěšeno:
9.1.2019